Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Metodické orgány by mali byť pedagogickými konzíliami

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovor

prof. PhDr. Erich Petlák, CSc.

Patrí k uznávaným nestorom pedagogiky. V školstve pôsobí od roku 1962, najskôr ako učiteľ, riaditeľ základnej školy a neskôr ako dlhoročný vysokoškolský pedagóg. Venuje sa predovšetkým didaktike a možnostiam zvyšovania efektívnosti vyučovania. V súčasností pôsobí na Katedre pedagogiky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Venuje sa vedecko-výskumnej činnosti a má bohatú publikačnú činnosť doma aj v zahraničí.

 Cieľovou skupinou časopisu Didaktika sú vedúci metodických orgánov. Ako vnímate ich úlohu v škole?

Metodické orgány školy majú významnú spoluzodpovednosť za chod školy a efektívnosť edukácie. Ich úloha je mimoriadne dôležitá za predpokladu, že pracujú so skutočným záujmom. Poznám školy, v ktorých je práca metodických orgánov naozaj rozvinutá, pracujú neformálne, majú svoje plány, ktoré si učitelia osvojili a pracujú podľa nich. Stretávajú sa pravidelne a riešia aktuálne edukačné úlohy, príp. problémy, zaoberajú sa možnosťami inovácii a pod. Prednášal som raz učiteľom a v rámci diskusie som sa spýtal, či poznajú Pedagogicko-organizačné pokyny MŠVVaŠ pre školský rok. Počet kladne odpovedajúcich bol veľmi malý. Rovnako veľa rokov skúšam na atestačných skúškach učiteľov a často sa pýtam, čo bolo podnetom pre vypracovanie atestačnej práce. Odpovede sú rôzne, napr. „téma ma zaujala“, „kolegyňa spracúvala podobnú tému“, „uvažovali sme, k čomu je dosť literatúry“, „bola som na prednáške a téma ma zaujala“ a pod. Oveľa menej, skôr ojedinele som zaznamenal odpovede typu: „v škole sa nám nedarilo, a tak sme sa zamerali na....“, „v predmetovej komisii sme sa dohodli, že treba nám zlepšiť výučbu a moja práca je svedectvom...“, „keďže sme sa chceli posunúť vo výučbe cudzieho jazyka, vyskúšali sme ...“. Uvedené by mohlo byť námetom, ako môžu pracovať metodické orgány. V dobre fungujúcej škole je ich úloha nezastupiteľná. Metodické orgány by mali byť istými pedagogickými konzíliami, v ktorých možno dospieť k významným rozhodnutiam, predovšetkým v prospech žiakov.

Čo by malo byť obsahom stretnutí metodických orgánov školy?

V prvom rade by to mali byť otázky spojené s edukáciou. Už v názve metodické orgány je vyjadrená ich podstata, zámery, úlohy. Ich zmyslom je skvalitňovanie edukačného procesu. Ide napr. o obsah vzdelávania, ku ktorému je v súčasnosti veľa kritických pohľadov. Metodické orgány by ho mali analyzova

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk