Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Je systematická domáca príprava žiakov stredných škôl na vyučovanie prežitkom?

Dátum: Rubrika: Výskum, prieskum, spätná väzba

Príspevok je zameraný na význam domácej prípravy žiakov stredných škôl na vyučovanie. Na základe výskumu zisťuje motiváciu žiakov pripravovať sa na vyučovanie, pravidelnosť, svedomitosť tejto prípravy a poskytuje odporúčania učiteľom, ako dosiahnuť čo možno najvyššiu motiváciu žiakov učiť sa.

"Známky ako také vo väčšine prípadov opýtaných žiakov nie sú primárnym zdrojom motivácie, avšak s cieľom dosiahnuť úspech sa stávajú zdrojom strachu žiakov v škole."

Domáce úlohy sú jednou z organizačných foriem vyučovania. Majú dopĺňať, resp. precvičovať, upevňovať učivo prebraté v škole. Nemajú žiakov preťažovať, nahrádzať čas nevyužitý na vyučovaní. Domáce úlohy a aj domáce prípravy žiakov na vyučovanie teda plnia viacero funkcií, okrem toho, že pomáhajú učivo upevňovať, uplatňovať nadobudnuté poznatky v praxi, motivovať žiakov do ďalšej práce, rozvíjať ich záujmy, sú dôležité aj preto, že sa ich plnením žiaci učia pristupovať k povinnostiam a plniť ich. Dobre riadený proces v škole pomôže žiakovi naučiť sa učiť a jednou z kľúčových úloh školy je pripraviť žiaka na celoživotný proces učenia sa. Ak domáce prípravy spĺňajú uvedené požiadavky, mali by byť pevnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Domáca príprava musí byť systematická, iba tak sa zabezpečí, že žiaci nebudú preťažení.

Motivácia žiakov k domácej príprave na vyučovanie a jej pravidelnosť

Príspevok predkladá zistenia motivácie žiakov k domácej príprave na vyučovanie, jej pravidelnosti z pohľadu žiakov a jej súvislosť s ich túžbou niečo v živote dosiahnuť. Možno totiž predpokladať, že žiaci, ktorí sa systematicky pripravujú na vyučovanie, majú vyššie ambície dosiahnuť úspech ako žiaci, ktorí tak nerobia.

Ide o čiastkové výsledky výskumu, ktorý sme realizovali v rámci dizertačnej práce v r. 2012. Bol zameraný na zistenie pedagogénnych príčin strachu žiakov v škole. Bol uskutočnený formou anonymného dotazníka na vzorke 458 žiakov 1. ročníkov gymnázií vo veku 15-16 rokov. Školy boli vybraté z celého Slovenska vrátane Bratislavy na základe ochoty podieľať sa na výskume.Výskumnú vzorku tvorilo 39 % chlapcov a 61 % dievčat.

Z uvedených výsledkov (graf č. 1) vyplýva, že žiakov výskumnej vzorky najviac motivuje k učeniu túžba po vzdelaní a potreba niečo v živote dosiahnuť. Odpoveď, že majú strach z toho, že sklamú rodičov dokazuje dôležitosť vplyvu rodinného prostredia na život žiaka v škole. Žiaci mali na výber viac možností, preto počet odpovedí prevyšuje 100 %.

Je pozitívne, že si žiaci najčastejšie vybrali m

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk