Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Efektívne vedenie triedy vytváraním zmysluplných hraníc

Dátum: Rubrika: Príklad z praxe

Dôležitou podmienkou efektívnej edukácie je budovanie rešpektujúcich vzťahov všetkých zúčastnených strán. Nasledujúci príspevok ponúka ukážku vedenia triedy s využitím rozvoja životných zručností metodikou Vysoko efektívneho učenia a rešpektujúcej komunikácie. Predstavuje teoretické východiská pre potrebu budovania neohrozujúceho školského prostredia.

Základnou víziou školy 21. storočia je vytváranie podnetného a podporujúceho školského prostredia a budovanie spoločenstva založeného na spolupatričnosti. Školské prostredie, ktoré žiaci vnímajú ako nepriateľské až ohrozujúce, je prekážkou učenia a rozvoja. Naopak, pozitívne prostredie, v ktorom prevláda záujem a pocit spolupatričnosti, zvyšuje záujem a zodpovednosť za vlastné učenie. Akýkoľvek kvalitný vzdelávací program, moderné metódy a vyučovacie stratégie nie sú dostačujúce, keď súčasne nepracujeme na sociálne silnom vzdelávacom prostredí, na pozitívnej klíme.

Proces triedenia podnetov

S. Kovaliková (1996), spoluautorka inovatívneho programu Vysoko efektívneho učenia (ďalej len „VEU“), potrebu vytvárania neohrozujúceho prostredia zdôvodňuje aj výsledkami neuropsychologických výskumov ­McLeana, ktorý popisuje trojvrstvový (trojposchodový) mozog.

  1. Podnet prichádza do časti mozgu nazývanej limbický systém, ktorá riadi všetky dôležité biologické funkcie nášho organizmu. Je tu sústredený pocit radosti, viny, hladu, smädu, pocity agresivity a hnevu. Správa sa ako „vrátnik“, ktorého úlohou je spracovať informácie.
  2. Ak sa cítime ohrození, podnet je nasmerovaný do mozgového kmeňa, ktorý riadi vrodené inštinktívne správanie a v situáciách ohrozenia spôsobí, že konáme pudovo. Uzatvára prístup k mozgovej kôre a limbickému systému, preto nedokážeme rozmýšľať a správne spracovať informácie, ktoré k nám prichádzajú.
  3. Ak prichádzajúci podnet vyhodnotí limbický systém ako neohrozujúci, presúva jeho spracovanie do mozgovej kôry. Táto časť mozgu je najpomalšia, ale vďaka nej dokážeme myslieť, riešiť problémy, analyzovať, tvoriť, syntetizovať poznatky a zvládať množstvo zložitých úloh. Nachádza sa v nej centrum učenia.

Pokiaľ náš mozog rozpozná podnet ako bezpečný, okamžite používa druhé kritérium pre spracovanie informácie – zmysluplnosť rozpoznaného podnetu. Potrebuje dostať odpoveď na otázky: Prečo je práve toto dôležité? Ako a kde by sa to dalo využiť?

Životné zručnosti a dianie v triede

Základnou podmienkou VEU je vytvorenie atmosféry bez pocitu strachu a ohrozenia. Úsilie pedagóga sa zameriava na rozvoj troch dôležitých oblastí diania v triede: vzťahy, vedenie triedy, pravidlá správania – životné zručnosti.

Vzťahy

Vzťah učiteľa k žiakom a k triede ako takej je určujúcim momentom pre všetko ostatné. Ak učiteľ prejavuje malý záujem o dianie v triede, rovnako sa začnú správať aj žiaci. Od prvej chvíle treba dať žiakom v triede s VEU pocítiť, že učiteľovi záleží na tom, aby sa tu všetci cítili príjemne.

Pre zachovanie bezpečnej klímy aj pri riešení problémových situácii v triede model Rešpektujúcej komunikácie odporúča využívať efektívne formy komunikácie (­Kopřiva, 2012):

  • Vidím (počujem), že ... (popis, konštatovanie). Hovoríme o tom, čo vidíme bez posudzovania osoby. Zameriavame sa na to, ČO sa stalo, nie na toho, KTO to urobil. Popisom sa celý problém často ešte nevyrieši, ale je signálom, že nechceme bojovať, ale spolupracovať na riešení problému. To, čo povieme na začiatku, je často určujúce pre spôsob a formu našej ďalšej komunikácie.
  • Je potrebné ..., Toto robíme (tak a tak) ..., Pomôže, keď ... (informácia). Informácie sú správy o tom, PREČO, AKO, KEDY sa niečo robí, očakáva, aké sú dôsledky určitých činností a chovania. Sú to oznamovacie vety v 1. alebo 3. osobe. Oproti radám a pokynom, ktoré sú formulované v 2.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk