Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Čo potrebuje vedieť učiteľ o štruktúre výkladového textu učebnice?

Dátum: Rubrika: Teória vyučovania Zo seriálu: Učebnice, dokumentácia

Učebnica je základný didaktický prostriedok, ktorý používa učiteľ aj žiaci. Slúži nielen na osvojovanie učiva, ale aj na jeho systemizáciu, opakovanie a kontrolu ovládania učiva. Keď otvoríme ľubovoľnú učebnicu základnej alebo strednej školy, vidíme jej bohatú výbavu. Učebnice sa skladajú z viacerých komponentov, ktoré slúžia na to, aby sa v nej žiaci dobre orientovali a efektívne učili.

Medzi základné zložky väčšiny učebníc na základnej a strednej škole patria: východiskový text, výkladový text, rozširujúci text, cvičenia, otázky, úlohy, slovník pojmov, register, obrázky a ilustrácie atď.

Výkladový text, je z týchto zložiek najdôležitejší, pretože prináša nové učivo. Učitelia dobre poznajú obsah výkladového textu „svojich“ učebníc, pretože tvorí základ pre prezentáciu učiva žiakom. Menej však vedia to, ako je výkladový text štruktúrovaný. Štruktúra textu je spôsob usporiadania obsahu. Pre každé učivo možno napísať výkladový text najrôznejším spôsobom. Ak porovnáme textové znenie toho istého učiva v rôznych učebniciach, vidíme, aké pestré sú tieto možnosti. Nejde však len o rôzne slovné alternatívy, ale o textovú štruktúru, t.j. usporiadanie informácií v horizontálnej rovine textu, t.j. od jeho začiatku po koniec. Aj v tomto sú medzi textami rozdiely. Problematikou výstavby textu sa zaoberá  vedná oblasť, ktorá sa označuje viacerými názvami – gramatika textu, textová lingvistika, hypersyntax, supersyntax či teória textu. Predmetom tohto článku je priblížiť učiteľom niektoré poznatky, ktoré z tejto vednej oblasti vyplývajú pre porozumenie organizácie prvkov učiva vo výkladovom texte učebnice.

Aj keď autor môže vo výkladových častiach svojej učebnice použiť množstvo rôznych textových štruktúr, v tomto článku sa obmedzíme na štyri najdôležitejšie textové štruktúry:

  1. klasifikačná štruktúra,
  2. sekvenčná štruktúra,
  3. komparačná štruktúra,
  4. kauzálna štruktúra.

Ktorú z uvedených textových štruktúr si autor zvolí, závisí od viacerých činiteľov. Základom je obsah učiva. Autor volí takú textovú štruktúru, ktorá najlepšie vystihuje charakteristiku obsahu daného učiva. Určitú úlohu pri voľbe textovej štruktúry tvoria aj didaktické preferencie autora učebnice, jeho skúsenosti s písaním učebníc atď.

Každá textová štruktúra charakterizuje nielen spôsob usporiadania obsahových prvkov textu, ale aj to, že ju avizujú určité signálne výrazy. Sú to slová a slovné spojenia, ktoré sú typickými obsahovými prvkami danej textovej štruktúry. Žiakovi veľmi pomáhajú pri orientácii v texte, pretože avizujú elementy jeho štruktúry, sú preň akýmsi kompasom v texte. Signálne výrazy podporujú identifikáciu textovej štruktúry – usporiadania jeho obsahu. Keď žiak identifikuje danú textovú štruktúru, veľmi mu to pomôže pri porozumení textu. Pochopí totiž spôsob, ako sú informácie v texte usporiadané. Odhalenie textovej štruktúry je preto významným prvkom efektívneho učenia sa žiaka.

Klasifikačná štruktúra

V tejto textovej štruktúre sú prvky obsahu usporiadané tak, že umožňujú spoznať a pochopiť zloženie objektu alebo činnosti. Autor textu ju používa vtedy, keď chce niečo opísať, kategorizovať, vymenovať zložky alebo vyjadriť vlastnosti a črty. Grafické zobrazenie klasifikačnej štruktúry výkladového textu je znázornené na obr. 1.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk