Vyhľadávanie v aktualitách

Aktuality

Hlavná stránka  

Zoradiť podľa:

ministerstvo

Svetové dedičstvo na Slovensku

Kategória: Aktuality Autor/i: culture.gov.sk

Svetové dedičstvo predstavuje jedinečnú hodnotu, ktorá presahuje národné hranice a je dôležitá pre súčasné a budúce generácie celého ľudstva. 

Mimoriadne výsledky žiakov

Kategória: Aktuality

Financovanie mimoriadnych výsledkov žiakov sa uskutočňuje na základe § 4b, § 6 ods. 1 a § 6a ods. 1 zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov. Ministerstvo pridelí v rámci možností kapitoly ministerstva zriaďovateľovi štátnej školy v priebehu kalendárneho roka finančné prostriedky za mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach, predmetových olympiádach a za účasť žiakov školy v medzinárodných projektoch alebo programoch. Tieto finančné prostriedky sú určené na skvalitnenie výchovy a vzdelávania žiakov školy.

Ministerka Lubyová priznala resty v školstve: Čo najviac chýba deťom na vyučovaní?

Kategória: Aktuality

Slovenským školám chýba prvý mesiac nového školského roku 59 percent učebníc."V rámci základného balíka učebníc sme pokryli 41 percent dopytov zo škôl," povedala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). Šéfka rezortu avizovala, že ďalšie učebnice by mohli do škôl prísť v novembri. 

Lubyová sa pokúsi zachrániť testovanie piatakov. Má dva scenáre

Kategória: Aktuality

Novovymenovaná ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) sa pokúsi zabezpečiť, aby sa tento rok predsa len uskutočnilo testovanie piatakov z matematiky a slovenského jazyka. Uviedla to po zasadnutí vlády.

S novým školským rokom prichádzajú do škôl aj aktualizované učebnice

Kategória: Aktuality

S príchodom nového školského roka distribuuje do škôl Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) aktualizované učebnice. Do nákupu 1,1 mil. kusov nových učebníc bolo investovaných 3,74 mil. eur. Učitelia budú mať k dispozícii aj viacero titulov priamo v elektronickej verzii. Zástupcovia MŠVVaŠ SR informovali o nákupe a časovom dodaní učebníc osobne aj priamo jednotlivých členov Združenia základných škôl Slovenska. 

Minister školstva Peter Plavčan abdikoval

Kategória: Aktuality

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) dnes abdikoval. Na odchod z funkcie ho vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD), predseda SNS Andrej Danko to akceptoval.

"Po zrelej úvahe abdikujem na post ministra školstva, vedy, výskumu a športu, pretože to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze," uviedol dnes Plavčan. Podľa vlastných slov potrebuje chrániť svoju rodinu aj stranu SNS, ktorá ho nominovala do funkcie. Zároveň sa poďakoval za možnosť byť ministrom.

Minister školstva Peter Plavčan končí vo funkcii

Kategória: Aktuality

Minister školstva Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. R. Fico chce od A. Danka meno nového ministra.

EK pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva

Kategória: Aktuality

Európska komisia (EK) pozastavila platby nie v dvoch, ale v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Informovala o tom dnes poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) na tlačovej konferencii v parlamente. 

Plavčan zastavil experiment, ktorý rodiny oberal o peniaze

Kategória: Materské školy

Školy a rodičia žiakov prišli o tisíce eur. Časť viacdetných rodín sa ocitla v zvláštnej situácii, keď jedno z detí úrady uznali oficiálne za chudobné, no súrodencov nie. Aj také následky malo rozhodnutie ministerstva školstva, aby všetky deti zo sociálne znevýhodneného prostredia najprv absolvovali vyšetrenie u detského psychológa, a až potom boli uznané za chudobné a mali nárok na príspevok. Ministerstvu školstva nestačilo, keď rodičia žiakov poberali dávku v hmotnej núdzi. Psychológovia nestíhali, a preto odrazu štatistiky vyznievali tak, akoby v regiónoch vymizla chudoba. Po kritike systém menia. Na obmedzený čas.

Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2017/2018

Kategória: Aktuality

Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2017/2018 (ďalej len „POP“) boli schválené ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Nadobúdajú účinnosť 1. septembra 2017.

MŠVVaŠ žiada od rezortu financií viac peňazí pre školských inšpektorov

Kategória: Aktuality

Ministerstvo školstva už požiadalo rezort financií, aby vyčlenilo viac peňazí pre školských inšpektorov. Hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová totiž ešte v marci pred členmi parlamentného školského výboru upozornila, že Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) dostala na fungovanie tento rok menej peňazí, ako tomu bolo v roku 2016. Preto hrozí, že bude musieť prepúšťať zamestnancov, alebo znižovať mzdy.

Túto zručnosť vyžaduje 90% pracovných ponúk: Ovládate ju? Bez nej sa nepohnete

Kategória: Aktuality

IT Asociácia Slovenska za podpory podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku či ďalších partnerov odštartovala 6. ročník testovania IT zručností Slovákov - IT Fitness test 2017.

Rokovania k dokumentu „Učiace sa Slovensko“ pokračujú

Kategória: Aktuality

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania „Učiace sa Slovensko“ bol predmetom dnešného rokovania okrúhleho stola ministra školstva, vedy výskumu a športu SR Petra Plavčana a autorov dokumentu s niektorými významnými odborníkmi z oblasti školstva. Na stretnutí sa zúčastnili Miron Zelina, Ladislav Alberty, Emil Komárik, Amantius Akimjak a Ľubomír Pajtinka. 

Návrh zákona o povinnosti ministerstva predkladať správu o hodnotení kvality vzdelávania neprešiel v prvom čítaní

Kategória: Aktuality

Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Branislava GRÖHLlNGA, Eugena JURZYCU a Martina POLlAČIKA na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov o povinnosti ministerstva každoročne predkladať parlamentu správu o monitorovaní a hodnotení kvality vzdelávania neprešiel hlasovaním v prvom čítaní. 

Reakcia na zavádzajúce vyjadrenie v relácii RTVS Správy a komentáre o takzvanej novej metodike sčítavania detí z chudobného prostredia

Kategória: Aktuality

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce uviesť na pravú mieru zavádzajúce tvrdenie, ktoré dňa 22. februára 2017 zaznelo v relácii RTVS Správy a komentáre. 

Harmonogram prázdnin

Kategória: Aktuality

Žiaci základných a stredných škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji budú majú od pondelka 20. februára týždenné jarné prázdniny.

Na pôde rezortu školstva rokovala školská tripartita

Kategória: Aktuality

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan dnes rokoval s predsedom Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavlom Ondekom a výkonným podpredsedom Združenia miest a obcí Slovenska Jozefom Turčánym. Na rokovaní všetky tri strany potvrdili zhodu na zvýšení platov učiteľov a odborných zamestnancov v regionálnom školstve a vysokoškolských učiteľov nad rámec Programového vyhlásenia vlády SR aj v roku 2017, a to o 6 % od 1. septembra 2017. Ako uviedol minister Peter Plavčan, ministerstvo má finančné prostriedky na zvýšenie platov učiteľov v schválenom rozpočte na budúci rok.

Ministerstvo školstva má oddnes novú štátnu tajomníčku

Kategória: Aktuality

Stala sa ňou Oľga Nachtmannová a do úradu ju uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Oľga Nachtmannová ako nominantka strany SMER-SD nastupuje na pozíciu druhého štátneho tajomníka ministerstva školstva, ktorú predtým zastával Erik Tomáš. 

Ministerstvo školstva chce upraviť normatívne financovanie pre školy

Kategória: Aktuality

Rezort chce doplniť normatívny spôsob financovania škôl o nové prvky. Zohľadniť plánuje napríklad dĺžku praxe pedagogických a odborných zamestnancov.

Pri určovaní normatívu tak bude prihliadať na reálne náklady na výchovno-vzdelávaciu činnosť. Podporiť chce aj vzdelávanie žiakov základných škôl v materinskom jazyku, a to aj rozšírením podmienok poskytovania príspevku na dopravné náklady, ak v obci nie je základná škola s príslušným vyučovaním.

Medzirezortná pracovná skupina pre štátnu politiku v oblasti mládeže

Kategória: Aktuality

10. novembra 2016 sa uskutoční pracovné stretnutie Medzirezortnej pracovnej skupiny pre štátnu politiku v oblasti mládeže v priestoroch Iuventy - Slovenského inštitútu mládeže. Stretnutie realizuje Odbor mládeže Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Iuventou. 

Bezplatný odpovedný servis

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk