Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) - novely (výber k komentára)

Publikované: Autor/i: Mgr. Zdenko Krajčír

Školský zákon bol publikovaný v Zbierke zákonov Slovenskej republiky 2. júla 2008 pod číslom 245/2008 Z. z. s delenou účinnosťou. Väčšina ustanovení školského zákona nadobudla účinnosť 1. septembra 2008. Od tohto dátumu aj školský zákon prešiel mnohými úpravami a do vydania tejto publikácie bol novelizovaný 13-krát. Komentár odzrkadľuje právny stav k 1. januáru 2016. Ponúkame prehľad jednotlivých noviel.

Úvod (výber) 

Zákonom č. 462/2008 Z. z. - Novela spolu so zmenami ďalších zákonov v pôsobnosti ministerstva školstva súvisela najmä so zavedením meny Euro v Slovenskej republike. Touto novelou sa upravili aj výšky náhrad nákladov za zastupovanie, odmien predsedov školskej a predmetovej maturitnej komisie, predsedov skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku a pre absolventskú skúšku ako aj odmeny pre odborníkov z praxe, ktorí sa podieľali na skúškach súvisiacich s ukončovaním štúdia na strených školách.

Ďalšia novela školského zákona publikovaná v zbierke zákonov pod číslom 37/2009 Z. z. nadobudla účinnosť 1. apríla 2009. Išlo o poslanecký návrh, ktorým sa zaviedol mechanizmus uvádzania geografických názvov v jazykoch národnostných menšín v učebniciach, učebných textoch a pracovných zošitoch schválených ministerstvom školstva. Svoj návrh poslanci opierali o Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov.

Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) - komentár

Zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudol účinnosť 1. septembra 2009. Týmto zákonom sa zaviedli podporné mechanizmy odborného vzdelávania a prípravy v podobe ingerencie zamestnávateľov a motivačných stimulov. V článku XII sa týmto zákonom novelizoval školský zákon a upravili sa niektoré jeho ustanovenia, ktorých zmenu si vyžiadal nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Išlo predovšetkým o problematiku tvorby školských vzdelávacích programov, vykonávania odbornej zložky maturitnej skúšky, zloženia skúšobných komisií so zapojením stavovských organizácií, úrazovosti žiakov strednej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej praxe a pod.

Zákon č. 37/2011 Z. z. bol predkladaný ako vládny návrh zákona, ktorým sa s účinnosťou od 1. marca 2011 upravili niektoré ustanovenia školského zákona. Išlo predovšetkým o zavedenie anglického jazyka ako povinného cudzieho jazyka, o zníženie byrokratickej záťaže pedagogických zamestnancov škôl tým, že sa zrušila povinnosť vydávať všetkým žiakom polročné vysvedčenie a nahradilo sa výpisom, ktorý má len charakter informatívny. Ďalej sa novelou zaviedol nový atribút vyhlasovania školských prázdnin na obdobie troch rokov dopredu a pre žiakov so zrakovým postihnutím sa uzákonila povinnosť vydávať učebnice, učebné texty a pracovné zošity prispôsobené práve tomuto zdravotnému postihnutiu. Pôvodným znením školského zákona sa dala kompetencia orgánu miestnej štátnej správy v školstve (v súčasnosti okresný úrad v sídle kraja) stanoviť počet tried a počet žiakov prvého ročníka pre všetky gymnáziá s osemročným štúdiom vo svojej územnej pôsobnosti pre nasledujúce prijímacie konanie. Postupne sa mala nastaviť maximálna hranica počtu žiakov v predmetom štúdiu na 5% z daného populačného ročníka v príslušnom školskom roku, a to do školského roku 2011/2012. Uvedenou novelou sa posunulo nastavenie maximálnej hranice „do školského roku 2014/2015“.

Zákonom č. 390/2011 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zároveň v článku V bol novelizovaný aj školský zákon. Touto novelou sa zo zákona vypustila obmedzujúca hranica výšky čiastočnej úhrady výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole a za pobyt žiaka v základnej umeleckej škole, školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, v centre voľného času ako aj v školskom internáte. Zároveň sa upravil postup zvyšovania detí v triedach materskej školy, základnej a strednej školy a určovanie výšky príspevku na režijné náklady v zariadeniach školského stravovania.

Zákon č. 324/2012 Z. z. novelizoval zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predmetná novela v článku IX upravila aj niektoré

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Doplnenie úväzku A

Publikované: Aktualizované:

Otázka: Môže si učiteľ odborných predmetov na strednej škole doplniť úväzok na praktickom vyučovaní a vždy bude zaradený ako učiteľ odborných predmetov alebo sa stane majstrom odbornej výchovy?

Priznanie kreditov za vykonanie štátnej jazykovej skúšky A

Publikované: Aktualizované:

Otázka: V súlade s ustanovením § 61a ods. 10 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zamestnankyni vznikol od 1. 1. 2012 nárok na priznanie 60 kreditov za štátnu jazykovú skúšku, aj keď k uvedenému dátumu mala v školstve odpracovaných len jeden rok a 242 dní. V súčasnosti danú podmienku spĺňa, má tri roky pedagogickej praxe. Má jej byť priznaných 60 kreditov, ak pedagogickú spôsobilosť získala len 15. 5. 2015 a 28. 5. 2013 ukončila magisterské štúdium anglistika a amerikanistika na Prešovskej univerzite a okrem anglického jazyka pedagóg nemá kvalifikačné predpoklady na žiaden iný predmet, čiže vyučuje len anglický jazyk? Jazykovú skúšku z anglického jazyka urobila v roku 1997, ukončenú mala len strednú školu Hotelovú akadémiu, čiže nespĺňala pedagogickú spôsobilosť.

Atestačná skúška - vedúca ŠKD A

Publikované: Aktualizované:

Otázka:  Musí mať vychovávateľka školského klubu detí, ktorú chceme vymenovať za vedúcu ŠKD, 1. atestačnú skúšku?