Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Právna úprava osobných ochranných pracovných prostriedkov

Publikované: Autor/i: RNDr. Miroslava Kordošová

Právne predpisy v oblasti osobnej ochrany pri práci na Slovensku sú v súčasnosti aktuálne, keďže sú harmonizované s legislatívou EÚ a spĺňajú požiadavky na BOZP. Ochrana zamestnancov pri práci je upravená najmä Zákonníkom práce, v právnych predpisoch z oblasti BOZP a inšpekcie práce. Výroba, skúšanie a uvádzanie na trh sa riadi predpismi v oblasti technických požiadaviek na výrobky a technickými normami pre jednotlivé druhy osobných ochranných pracovných prostriedkov.

Aktuálne predpisy v oblasti ochrany zamestnancov prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej „OOPP“) možno rozdeliť do štyroch základných skupín:

  • právne predpisy SR (zákony, nariadenia vlády a pod.),
  • právne predpisy EÚ pre OOPP a OOP,
  • slovenské technické normy (STN, STN EN ISO),
  • vnútorné predpisy zamestnávateľa (napr. smernica o prideľovaní OOPP, prevádzkový poriadok kolektívna zmluva a pod.).

OOPP je každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží, alebo inak používa, vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca pred nebezpečenstvom.

Definícia vychádza z ustanovení Nariadenia vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP.

OOPP podľa ods. 2 nariadenia vlády nie je:

  • bežný pracovný odev, uniforma a obuv,
  • prostriedok, ktorým záchranné zložky poskytujú pomoc,
  • prostriedok používaný pri cestnej doprave,
  • športový výstroj,
  • prostriedok na sebaobranu a na odstrašovanie.

Osobné ochranné pracovné prostriedky sú určené na zabránenie vplyvu nebezpečných, alebo škodlivých faktorov práce (faktorov pracovného prostredia, materiálov, pracovných prostriedkov a pod.), alebo zmiernenie ich účinkov na človeka. Predovšetkým sú určené na individuálne použitie, v aktuálnom čase chránia len jedného konkrétneho zamestnanca.

V praxi sa využívajú najmä princípy kolektívnej ochrany alebo vylúčením zamestnanca z oblasti pôsobenia nebezpečenstiev. Ak to nie je možné uskutočniť, využíva sa individuálna ochrana prostredníctvom OOPP.

Povinnosti zamestnávateľa a zamestnancov vo vzťahu k OOPP na

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Aktuálne články

Čerpanie dovolenky a jej prerušenie A

Publikované: Aktualizované:

 Otázka: Zamestnanec chce počas plánovanej dovolenky, ktorú čerpá počas vedľajších a hlavných prázdnin, navštíviť lekára, čiže chce prerušiť dovolenku na tzv. paragraf. Postupujem ako riaditeľ školy (zamestnávateľ) správne a v súlade s platnou legislatívou, ak neumožním zamestnancovi čerpanie paragrafu – P-čka počas čerpania plánovanej dovolenky (vedľajšie a hlavné prázdniny)? Dovolenku umožním prerušiť iba počas PN alebo OČR.

Čerpanie dovolenky a práca v kalendárnom roku 60 dní N

Publikované:

Otázka Ako má riešiť zamestnávateľ čerpanie dovolenky u zamestnankyne, ktorá bola na PN-ke od 5. 1. do 23. 5. 2018. 24. 5 .2018 nastúpila do práce po PN-ke. V práci si odpracovala 27 dní. Keďže počas letných prázdnin sa spravidla na školách čerpá dovolenka od 3. 7. 2018, zamestnankyňa nastúpila na dovolenku. Dovolenku si vypísala za mesiac júl - 20 dní a mesiac august - 18 dní. Z toho vyplýva, že zamestnankyňa nevykonávala v kalendárnom roku prácu aspoň 60 dní.

Dĺžka dovolenky, podmienky čerpania, poskytovania, krátenia a poskytovanie náhrad A

Publikované: Aktualizované:

Otázka Sme cirkevná základná škola. V predošlých rokoch sme mali 8 zamestnankýň, učiteliek na reťazených MD a RD. Tento rok a nasledujúce roky sa postupne vracajú z RD. Neboli na ne tvorené rezervy na nevyčerpané dovolenky. Tento rok si viaceré z nich čerpajú naakumulované dovolenky. Napriek tomu si nie všetky ich stihnú dočerpať do 31. 12. 2015. Aký je minimálny a aký je maximálny počet dní  dovoleniek zamestnankýň, ktorý môžeme, resp. musíme ku koncu roka preplatiť?

Dokladovanie dovolenkového voľna A

Publikované: Aktualizované:

Otázka: Môžu pedagogickí zamestnanci počas prázdnin, kedy majú vypísanú dovolenku, na konci mesiaca dokladovať dovolenkové voľno zamestnávateľovi potvrdením od lekára, prípadne potvrdením o sprievode člena rodiny.

Dovolenka 9 týždňov N

Publikované: