Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Mikroprojekt implementovaný v rámci Komenského inštitútu: Dokážeš existovať v rozmanitom svete?

Dátum: Rubrika: Prevencia

Iba vynikajúci učitelia vytvárajú vynikajúce školy. Komenského inštitút (Živica) je ročný vzdelávací program pre učiteľov, kde majú možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite. Pozitívnymi príkladmi ukazujú, ako možno školstvo postupne reformovať. Cieľom je vytvorenie inšpiratívneho priestoru pre pedagogických lídrov Slovenska. Vynikajúci učitelia s víziou, ktorí pripravujú deti na reálny život a zvládanie najrôznejších výziev v 21. storočí sú presne tým, čo naše školstvo potrebuje. V celej reforme školstva a vzdelávania sú kľúčoví učitelia, ktorí majú zručnosti a kompetencie meniť školstvo a vytvárať ostrovy pozitívnej deviácie. 

Skutočná zmena vo vzdelávaní môže prísť len zdola - od učiteľov v spolupráci s rodičmi a žiakmi. Komenského inštitút preto poskytuje každoročne dvadsiatim pedagogickým lídrom bezplatné špičkové ročné štúdium a podporu k dosiahnutiu reálnych zmien v školských komunitách. Do nového ročníka sa môžu učitelia prihlásiť od 1. marca do 24. apríla 2017. 

Projekt: Dokážeš existovať v rozmanitom svete?

Projekt je jedným z 20-tich mikroprojektov implementovaný v rámci Komenského inštitútu. Orientuje sa naproblematiku globálneho vzdelávania a multikultúrnej výchovy. Národná stratégia pre globálne vzdelávanie definuje globálne vzdelávanie ako „vzdelávanie, ktoré zdôrazňuje globálny kontext v učení (sa). Prostredníctvom neho dochádza k zvyšovaniu povedomia o globálnych témach, ktoré sa týkajú každého jednotlivca, k rozvoju jeho kritického myslenia v týchto témach a k hlbšiemu porozumeniu oblastí a tém, ktoré sa týkajú celého sveta. Témy globálneho vzdelávania poskytujú priestor na pozitívne formovanie a zmenu postojov jednotlivca a posilňujú uvedomenie si vlastnej úlohy vo svete. Motivuje ľudí k zodpovednosti a vychováva smerom k osvojeniu si hodnôt aktívneho globálneho občana.“

Globálne vzdelávanie by malo podporovať toleranciu, solidaritu a pochopenie problémov medzinárodného rozvoja, vo svojej metodike je zamerané na podporu aktívneho učenia a reflexie, kladie dôraz na rôznosť a rešpekt k druhým a prispieva tiež k ujasneniu vlastných priorít jednotlivcov v globálnom kontexte.

Jednou z tém globálneho vzdelávania je aj multikultúrna výchova a v rámci nej problematika menšín. V uvedenej oblasti smeruje predkladaný projekt k dvom cieľovým skupinám:

Prvou priamou cieľovou skupinou sú žiaci ZŠ. 

Považujeme za dôležité, aby sa žiaci na ZŠ vychovávali k aktívnemu občianstvu, a tým prispievali k vytváraniu spravodlivej a udržateľnej spoločnosti na miestnej i globálnej úrovni. Treba podporovať ich zručnosti, ktoré im umožnia zapojiť sa do života v rôznych spoločenstvách, kriticky rozmýšľať, odmietať diskrim

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály