Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Ľudia z Teach for Slovakia - most medzi školou a vonkajším svetom

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Stanislav Boledovič, zakladateľ a riaditeľ Teach for Slovakia - je jedným zo 16 zástupcov Slovenska, ktorí získali uznanie v rámci rebríčka lídrov v oblasti inovácií v strednej a východnej Európe, vytvoreného organizáciou Res Publika spolu so spoločnosťou Google a Medzinárodným vyšehradským fondom v spolupráci s Financial Times. Známy je aj vďaka iniciatíve Učiteľ 2020, ktorej cieľom je naštartovať zvýšenie atraktivity povolania učiteľa na Slovensku tak, aby každé dieťa raz malo kvalitného pedagóga. Je riaditeľom programu Teach for Slovakia, ktorý je súčasťou prestížnej medzinárodnej siete Teach For All fungujúcej vo viac ako tridsiatich krajinách sveta. 

V septembri 2014 ste spustili projekt Teach for Slovakia, ktorý sa snaží prilákať motivovaných mladých ľudí do základných škôl tak, aby sa venovali 2 roky učeniu žiakov. Prečo je pohľad ľudí zvonku pre školy tak dôležitý a čo môže priniesť praktická skúsenosť s učením práve im?

Dve veci. Keď prídu mladí absolventi biznisu, práva či politológie prostredníctvom programu Tech for Slovakia do škôl, prinášajú tam nové pohľady ľudí, ktorí sa pohybovali v mimoškolskom prostredí. Môžu byť pre lídrov školy inšpiráciou i pomocou pri hľadaní ciest, čo a ako by sa dalo zlepšiť. Často ich vzdelanie v nepedagogickej oblasti je pre vedenie školy cenné pri príprave projektov či právnych zmlúv. Druhý dôležitejší efekt je, že ľudia z Teach for Slovakia po dvoch rokoch si odchádzajú budovať svoje kariéry napríklad do médií, biznisu či politiky. To, že niekto zvonku príde do vnútra, je dôležité, ale rovnako dôležité je aj to, že ten niekto zvnútra odíde raz von. Za dva roky mali títo ľudia možnosť spoznať kultúru školy, problémy škôl a vďaka tomu, že sú na školách ako hostia, keď odídu, môžu sa stať mostom medzi školou a svetom. Školy tak získajú spojencov v oblastiach, ktoré hrajú významnú rolu vo formovaní budúcnosti školstva. Riaditeľovi, samozrejme, po dvoch rokoch odchod „učiteľa“ nahradíme ďalším tak, aby na škole boli vždy dvaja mladí ľudia z Teach for Slovakia.

Vybraní uchádzači prešli náročným konkurzom. Ako prebiehal? Boli by kroky výberového konania využiteľné aj v rámci prípravy učiteľov na pedagogických fakultách?

Mladí ľudia, ktorí chcú byť súčasťou tímu Teach for Slovakia, musia splniť tri kritériai. Prvým sú excelentné výsledky v doterajšom štúdiu, práci, či mimoškolskej činnosti. To znamená, že napríklad vyhrávali olympiády, viedli študentské organizácie, alebo dosiahli vynikajúce výsledky v športe. Skrátka, berieme len najlepších, ktorých je 5 −10 % na Slovensku. Takto to funguje napríklad aj vo Fínsku, tento princíp by si mali osvojiť aj naše pedagogické školy. To, že sa dnes na pedagogickú školu dostane prakticky každý, kto sa prihlási, považujem za veľké zlyhanie. My v tomto nerobíme kompromisy. Druhým krokom je, že záujemcov necháme učiť. Simulujeme školské prostredie, nech si vyskúšajú improvizovať, nech nám predvedú skrátenú vzorovú hodinu. Dostanú zadanie a tím ľudí, vrátane riaditeľa školy, ich pozoruje a posudzuje ich talent. Je to také talentové prijímacie konanie. Nasleduje diskusia o hodine, jej rozbor. Chceme vedieť, či záujemca vie rozmýšľať ako budúci pedagóg, či vie posúdiť svoje konanie, či ho vie aj zdôvodniť.Tieto dva kroky sú použiteľné aj pre prípra

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály